Güvenlik & Gizlilik

Kullanıcı Güvenliği, Gizlilik Politikası

İnternetten güvenli alışveriş için;

Bunları Yapın

 • Güvenilirliğine inandığınız e-ticaret sitelerinden alışveriş yapın.
 • Alışverişinizin kaydını tutun, e-postaları saklayın.
 • Alışverişten önce teslimat ve iptal/iade/değişim koşullarını okuyun.
 • Sorularınız için telefon numaralarını veya e-posta adreslerini kaydedin.
 • Cihazlarınızda mutlaka güncel bir virüs programı kullanın.
 • Harf ve rakamlardan oluşan bir şifre belirleyin. Şifrenizi belirli sürelerde güncelleyin.
 • Bankanızın kartınız ile alakalı acil durumlarda size ulaşabilmesi adına sistemlerinde kayıtlı olan cep telefonu ve e-posta bilgilerinizin her zaman güncel olmasına dikkat edin.

Bunları Yapmayın

 • Tanımadığınız kişilerden gelen e-postaları veya Facebook hesabınıza gelen mesajları açmayın.
 • Bilmediğiniz USB ve benzeri cihazları bilgisayarınızda kullanmayın.
 • Şifre bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın, bir yere kaydetmeyin.
 • Kart bilgilerinizi, telefonunuza gelen SMS kodları, sitelere ait bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın. Kredi kartınızı birine teslim etmeyin.
 • Kişisel/kart bilgilerinizi girmeniz için herhangi br siteye yönlendiren e-posta ya da SMS’ler alıyorsanız, kesinlikle itibar etmeyin.
 • Herkese açık kablosuz ağlardan veya ortak bilgisayarların bulunduğu ortamlarda alışveriş yapmayın.

Bunlara Dikkat Edin

 • Alışveriş yaptığınızı sitenin ödeme aşamasında link kısmının http’den https’ye dönüştüğüne dikkat edin.
 • Kullandığınız teknolojik cihazlara uygulama indirmeden önce mutlaka bilgi alın.
 • Çeşitli bahanelerle kredi kartı bilgisi veya kişisel bilgilerinizi almaya çalışan sahte çağrı merkezi aramalarına karşı dikkatli olun.
 • Bankaların kurumsal numaralarına benzetilerek sizi arayıp kendilerini avukat, polis, savcı, bankacı, sigortacı gibi tanıtan kişilere karşı dikkatli olun.
 • Cep telefonunuza yükleyeceğiniz uygulamaları mutlaka resmi uygulama mağazalarından (Google Play, Apple Store gibi) indirin. Resmi olmayan alanlardan indirilen programlar telefonunuza virüs bulaştırabilir ve telefon rehberiniz, size gelen SMS'ler ve bankacılık bilgileriniz ele geçirilebilir.

ihtiyacim.com güvenli alışveriş için nasıl önlemler alıyor?

Kredi Kartı ve Ödeme

 • Kredi kartı bilgilerinizden sadece adınız ve soyadınız saklanıyor. Başka hiçbir bilgi ihtiyacim.com bünyesinde saklanmıyor.
 • Ödeme ekranları ile bankalar arasındaki kredi kartı bilgisinin de dâhil olduğu veri alışverişi, tamamen kriptolanmış bir trafik ile iletiliyor.
 • Kredi kartıyla yaptığınız alışverişlerde kişisel bilgilerinizi girdiğiniz her sayfada, güvenliğiniz için son teknolojiler kullanılıyor. Her tarayıcının altında bulunan anahtar, buna işarettir.
 • Kullanıcılara kredi kartı, bankamatik ve sanal kartlarla birlikte BKM Express, GarantiPay ve MasterPass uygulamaları ile hızlı ve güvenli ödeme yapmaları sağlanıyor.
 • Kullanıcılar, bankaların güvenli ödeme altyapısı “3D Secure Sistemi”ni kullanabiliyor.
 • ihtiyacim.com, kullanıcılarından e-posta yoluyla kredi kartı ve şifre bilgilerini kesinlikle talep etmez.

Sahtecilik

 • ihtiyacim.com, kullanılan filtreler ile, alışverişlerde oluşabilecek sahteciliğe karşı hem kullanıcılarını hem de kendisini koruma altına alıyor.
 • Kullanılan fraud (sahtecilik) filtreleri ile beraber sitenin bünyesinde barındırdığı “Fraud Birimi” sayesinde yapılan ödemeler güvenlik kontrollerinden geçiriliyor. Gerek görülürse kullanıcılar aranarak güvenlik kontrolünden geçiriliyor. Bu sayede sahtecilik minimum seviyeye indiriliyor ve mağduriyetler gideriliyor.

Destek

 • ihtiyacim.com’un, kullanıcılarına daha iyi ve daha hızlı hizmet verebilmek için kurduğu Çağrı Merkezi ile Kullanıcılar kesintisiz olarak telefonla kolay ve hızlı bir şekilde istedikleri konu hakkında bu merkezden destek alabiliyor.
 • ihtiyacim.com’a yeni üye olacak kullanıcılara, şifre güvenliği için kolay tahmin edilebilen veya kırılabilen şifreleri seçmemeleri için gerekli sistem ayarları ve uyarıları yapılıyor.

Hangi bilgileri topluyoruz?

Sitemize kayıt olduğunuzda, sipariş verdiğinizde, bültenimize abone olduğunuzda veya bir formu doldurduğunuzda sizden bilgi topluyoruz.

Kullanıcıdan hangi kişisel bilgilerin toplandığı : Üyelik sistemi dahilinde, kullanıcılarımızdan adres, telefon, eposta adresi bilgileri, TC kimlik bilgileri, kredi kartı bilgileri gibi tüm iletişim ve ödeme bilgileri istenmektedir. Bu bilgiler fatura düzenlenmesi ve siparişlerin müşterilere ulaştırılması ve ürün tahsilatı için talep edilmektedir.

Ödeme sayfasında istenen kredi kartı bilgilerinizi, siteden alışveriş yapan siz değerli müşterilerimizin güvenliğini en üst seviyede tutmak amacıyla hiçbir şekilde sunucularında kayıt etmez. Dolayısıyla her alışverişte kredi kartı bilgilerinizi tekrar girmeniz gerekecektir. Bu şekilde ödemeye yönelik tüm işlemlerin site ara yüzü üzerinden banka ve bilgisayarınız arasında gerçekleşmesi sağlanmaktadır. Güvenli ortamda yapacağınız işlemlerde siz ve kredi kartını size tahsis eden banka haricinde hiçbir kişi, kurum ve kuruluş, bilgilerinize ulaşamamaktadır.

Kredi kartı işlem sayfası kart bilgilerini doğrudan banka POS sistemine iletmekte ve işlem sonucunu müşteriye bildirmektedir. Kredi kartı bilgileri e-posta veya benzeri yöntemlerle aktarılmamaktadır. Online işlemin bir sonucu olarak aktarılan kredi kart bilgilerine erişilmesi mümkün değildir. Sitemizin sipariş sayfalarında site ile ziyaretçi arasındaki haberleşme 128 bit SSL standardında gerçekleşmektedir. Kredi kartı bilgilerinin verileceği sayfada bu haberleşme biçiminin bulunup bulunmadığını, sayfaya erişildiğinde adres çubuğunda yazan ifadenin "http://...” biçiminde değil,"https://...”biçiminde olması ifade etmektedir. Bu nitelikteki sayfalara eriştiğinizde bazı tarayıcıların sağ alt köşesinde kilit işareti de yer almaktadır.

İhtiyaç duyulması durumunda bankanız ya da firmamız sizi kayıtlı bilgilerinizden arayarak siparişinizle ilgili teyit isteyecektir. Bankanızın veya firmamızın size ulaşabilmesi için bilgilerinizin güncel olduğunu kontrol ediniz. Sipariş teyit sırasında telefon numaranızın kullanılamaz olmasından dolayı siparişiniz iptal edilebilir. Lütfen sipariş verirken veya üye olurken girdiğiniz telefon numarasının doğru olduğundan emin olunuz. Siparişinizle ilgili her türlü bilgilendirme için cep telefonu numaranız ve e-posta adresiniz kullanılacaktır.

Sitemizden Kredi Kartı, Banka Havale/Eft, Posta Çeki ve Tahsilatlı Kargo şeklinde sipariş verebilirsiniz. Herhangi bir şekilde siparişinizle ilgili olarak göndereceğiniz e-postalarda, kredi kartı numaranızı ve şifrenizi yazmayınız. E-postalarda yer alan bilgiler üçüncü şahıslar tarafından görülebilir. Şirketimiz e-postalarınızdan aktarılan bilgilerin güvenliğini hiçbir koşulda garanti etmez.

Sitemizde satın alma yaptığınızda size ait mali bilgilerin, işleminizi gerçekleştirmek için gerekli 3. şahıslara (bankalar, kredi kartı şirketleri vb.) verilmesini kabul etmektesiniz. Aksi takdirde satın alma işlemini tamamlamanız mümkün değildir.

Müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek amacıyla alışveriş yaparken kullandığınız bazı kişisel bilgilerinizi (isim, adres, cep telefonu, e-posta vb.) sizlerden talep etmektedir. Web sitemiz bilgisayarlarında toplanan bu bilgiler; dönemsel kampanya çalışmaları, yeni ürünler hakkında bilgiler ve promosyon çalışmalarında kullanılmaktadır.

Üyelik formlarından topladığı bilgileri, söz konusu üyenin haberi ya da aksi bir talimatı olmaksızın, üçüncü şahıslarla kesinlikle paylaşmamakta, faaliyet dışı hiçbir ticari amaçla kullanmamakta ve satmamaktadır. Üyelik esnasında bizimle paylaştığınız bilgiler siparişinizle ilgili bilgilerin size hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlamak amacıyla kullanılacaktır.

Müşteri bilgileri, ancak resmi makamlarca usulü dairesinde bu bilgilerin talep edilmesi halinde ve yürürlükteki emredici mevzuat hükümleri gereğince resmi makamlara açıklama yapmak zorunda olduğu durumlarda resmi makamlara açıklanabilecektir. Müşterinin sisteme girdiği tüm bilgilere sadece Müşteri ulaşabilmekte ve bu bilgileri sadece Müşteri değiştirebilmektedir. Bir başkasının bu bilgilere ulaşması ve bunları değiştirmesi mümkün değildir. Üye giriş bilgilerinizin güvenliğini koruduğunuz takdirde başkalarının sizinle ilgili bilgilere ulaşması ve bilgileri değiştirmesi mümkün değildir. Üye olurken verdiğiniz tüm bilgilere sadece siz ulaşabilir ve siz değiştirebilirsiniz. Şifrenizi unuttuğunuzda üye girişi bölümünde eposta adresinizi yazıp "şifremi unuttum” butonunu tıkladığınızda şifreniz sistemimizde kayıtlı olan eposta adresinize yollanacaktır.

Sitemizde sipariş verirken veya kaydolarak, uygun olduğunda, sizin adınızı, e-posta adresinizi veya posta adresinizi girmeniz istenebilir. Ancak sitemizi anonim olarak ziyaret edebilirsiniz.

Bilgilerinizi ne için kullanıyoruz?

Sizden topladığımız tüm bilgiler aşağıdaki yollardan biriyle kullanılabilir:

 • Deneyiminizi kişiselleştirmek için (bilgileriniz bireysel ihtiyaçlarınızı daha iyi yanıtlamamıza yardımcı olur)
 • Web sitemizi iyileştirmek için (sizden aldığımız bilgileri ve geri bildirimleri temel alarak web sitemizdeki tekliflerimizi sürekli olarak geliştirmeye çalışıyoruz)
 • Müşteri hizmetlerini iyileştirmek için
  (bilgileriniz, müşteri hizmetleri taleplerinize ve destek gereksinimlerinize daha etkili yanıt vermemize yardımcı olur)
 • İşlemleri işlemek için
  • Bilgileriniz, ister kamu ister özel olsun, satın aldığınız ürünü veya hizmeti sunmanın açık amacı dışında, sizin izniniz olmadan, herhangi bir nedenle başka bir şirkete satılmayacak, değiştirilemez, devredilemez veya başka bir şirkete verilemez.
  • Bir yarışma, tanıtım, anket veya diğer site özelliklerini yönetmek için
  • Periyodik e-posta göndermek için
   • Sipariş işleme için sağladığınız e-posta adresi, zaman zaman şirket haberlerini, güncellemeleri, ilgili ürün veya hizmet bilgilerini, vb. almanıza ek olarak, siparişinizle ilgili bilgi ve güncellemeleri göndermek için kullanılabilir. Not: Gelecekteki e-postaları almaktan herhangi bir zamanda aboneliğinizi iptal etmek isterseniz, her bir e-postanın alt kısmına ayrılan abonelikten çıkma talimatlarını içeririz.

    Bilgilerinizi nasıl koruyoruz?

    Sipariş verdiğinizde veya kişisel bilgilerinizi girdiğinizde, gönderdiğinizde veya kişisel bilgilerinize erişirken kişisel bilgilerinizin güvenliğini sağlamak için çeşitli güvenlik önlemleri uygularız. Güvenli bir sunucu kullanımını sunuyoruz. Sağlanan tüm hassas bilgiler Güvenli Yuva Katmanı (SSL) teknolojisi ile iletilir ve daha sonra Ödeme ağ geçidi sağlayıcıları veritabanımıza yalnızca bu tür sistemlere özel erişim haklarına sahip olanlar tarafından erişilebilmesi için şifrelenir ve bilgilerin gizli tutulması gerekir.

    Çerezleri kullanıyor muyuz?

    Evet (Çerezler, bir sitenin veya hizmet sağlayıcısının, Web tarayıcınız üzerinden sabit sürücüye (izin veriyorsanız), sitelerin veya servis sağlayıcıların sisteminizin tarayıcınızı tanımasını ve belirli bilgileri yakalama ve hatırlamalarını sağlayan küçük dosyalardır) . Alışveriş sepetinizdeki öğeleri hatırlamamıza ve işlememize, gelecek ziyaretler için tercihlerinizi anlamanıza ve kaydetmemize ve reklamları takip etmemize yardımcı olmak için çerezleri kullanıyoruz.

    Herhangi bir bilgiyi dışarıdaki taraflara mı açıklıyoruz?

    Kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerinizi dış taraflara satmayız, ticaret yapmaz veya başka bir şekilde aktarmayız. Bu, tarafların bu bilgileri gizli tutmayı kabul ettiği sürece, sitemizi işletmemize, işimizi yürütmemize veya hizmet vermemize yardımcı olan güvenilir üçüncü tarafları içermez. Salıverilmesinin yasaya uyma, site politikalarımızı uygulama veya diğer haklarını, mülkünü veya güvenliğini korumaya elverişli olduğuna inandığımızda bilgilerinizi de yayınlayabiliriz. Bununla birlikte, kişisel olarak tanımlanamayan ziyaretçi bilgileri pazarlama, reklam veya diğer kullanımlar için diğer taraflara sağlanabilir.

    Üçüncü taraf bağlantıları

    Bazen, kendi takdirimize bağlı olarak, web sitemize üçüncü taraf ürünleri veya hizmetleri ekleyebilir veya sunabiliriz. Bu üçüncü taraf sitelerin ayrı ve bağımsız gizlilik politikaları vardır. Bu nedenle, bu bağlantılı sitelerin içeriği ve etkinlikleri için hiçbir sorumluluğumuz veya yükümlülüğümüz yoktur. Bununla birlikte, sitemizin bütünlüğünü korumayı ve bu sitelerle ilgili geri bildirimleri memnuniyetle karşılıyoruz.

    Sadece Çevrimiçi Gizlilik Politikası

    Bu çevrimiçi gizlilik politikası, yalnızca web sitemiz aracılığıyla toplanan bilgiler için geçerlidir ve çevrimdışı olarak toplanan bilgiler için geçerli değildir.

    Onayınız

    Sitemizi kullanarak gizlilik politikamıza izin veriyorsunuz.

    Gizlilik Politikamızda Yapılan Değişiklikler

    Gizlilik politikamızı değiştirmeye karar verirsek, bu değişiklikleri bu sayfada yayınlar ve / veya aşağıdaki Gizlilik Politikası değişiklik tarihini güncelleriz. Bu politika en son 8.11.2018 tarihinde değiştirildi.